Bądź swoją najlepszą przyjaciółką

My kobiety jesteśmy świetne w pielęgnowaniu relacji. Uwielbiamy wyskoczyć z naszymi przyjaciółkami na kawkę. Uwielbiamy dzielić się z nimi swoimi sukcesami, jak również upadkami. Często jest nam dużo lżej na duszy, gdy w trudnej sytuacji możemy wyżalić się naszej przyjaciółce. Usłyszeć słowa otuchy, wsparcia, tego, że wszystko się ułoży, wszystko będzie dobrze – to dla nas takie ważne! To jest niesamowita umiejętność – nas kobiet – że możemy wczuć się w sytuację drugiej osoby, zrozumieć ją, jej uczucia i pocieszyć. Przytulić, podać chusteczkę i po prostu być. Szepnąć słowa otuchy i wsparcia. Dać siłę do walki z przeciwnościami. Dlatego bądźmy również dla siebie taką przyjaciółką. Przyjaciółką, która pomaga, wspiera, zawsze ma dla nas ciepłe słowo i pudełko z chusteczkami.

Elwira właśnie zakończyła swoją prezentację przed szefem i bardzo ważnym klientem. „Totalna porażka” – myśli sobie. Szef patrzy na nią z dezaprobatą. Klient jakiś taki nieswój. Zmieszany? Może zniesmaczony? „No to już po mnie” – myśli sobie Elwira. Mimo, że była dosyć dobrze przygotowana do prezentacji, stres i zdenerwowanie zrobiły swoje. Popełniła kilka błędów, zacięła się w jednym miejscu, a na pytania potencjalnego klienta odpowiadała mało przekonująco. „Jestem do niczego” – mówi sobie w myślach Elwira - „Jak można było tak spartaczyć tę prezentację! I w dodatku popełnić takie głupie błędy! Jestem beznadziejna…”

Elwira wraca do domu. Godzinę później wpada do niej jej serdeczna przyjaciółka Iza. „Cześć Elwira, jak tam Twoja prezentacja?” pyta Iza. „Beznadziejnie” – odpowiada załamana Elwira. „Wszystko spartoliłam. Ale wstyd! Żeby tyle razy się pomylić i w dodatku zaciąć na własnej prezentacji! Po prostu porażka”. Iza patrzy zatroskana na Elwirę i odpowiada – „Nie przejmuj się kochana. Każdemu mogło się to zdarzyć. Każdy ma czasem gorsze dni. Ale i tak wiem, że jesteś świetna w tym co robisz! Głowa do góry 😊 Kolejnym razem porwiesz wszystkich swoją wspaniałą prezentacją! Zobaczysz!” Elwira uśmiecha się lekko. „Dziękuję kochana. Już mi dużo lepiej. Masz rację – kolejnym razem moja prezentacja będzie wielkim sukcesem!”

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas,

kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać"

Antoine de Saint-Exupéry

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzięki słowom Izy Elwira poczuła się dużo lepiej. Przestała się obwiniać za nieudaną prezentację i postanowiła poprowadzić kolejną tak, by odnieść sukces. Co by się jednak stało, gdyby Elwira nie miała tak sympatycznej i wspierającej przyjaciółki? Czy tak druzgocąca samokrytyka i obwinianie siebie za nieudaną prezentację rzeczywiście były potrzebne? Czy to cokolwiek zmieniło?

​​Gdy Twoją przyjaciółkę coś boli, jest czymś zasmucona, coś posypało się w jej życiu – co wtedy robisz? Pocieszasz ją, prawda? Starasz się podnieść ją na duchu. Próbujesz z wszystkich sił sprawić, by znów się uśmiechała, by znów była szczęśliwa. Jak często powiedziałaś do swojej przyjaciółki – „kochana będzie dobrze!” „poradzisz sobie”, „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”, „dasz radę, wierzę w

Ciebie”, „to wszystko minie i znów będziesz szczęśliwa”

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Jeden prawdziwy przyjaciel przyczynia się bardziej do naszego szczęścia

niż tysiąc wrogów do naszego nieszczęścia"

Marie von Ebner-Eschenbach

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dlaczego więc do siebie samej mówisz coś zgoła innego? Dlaczego jeśli coś Ci nie wyjdzie potrafisz tylko się krytykować i obwiniać? Przypomnij sobie ile razy w swoim życiu powiedziałaś do siebie: „jestem do niczego” „nie poradzę sobie” „jestem słaba” „mam teraz za swoje”, „jaka ze mnie idiotka!” „i trzeba mi było tego” „jestem beznadziejna”…

Czy tak powiedziałaby do Ciebie Twoja najlepsza przyjaciółka? Czy takich słów by użyła, by Cię pocieszyć? Zastanów się nad tym. I następnym razem, kiedy znów zaczniesz się o coś obwiniać czy krytykować się, zatrzymaj się i zapytaj samą siebie – „Co w tej sytuacji powiedziałaby mi moja przyjaciółka?”

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Kim jest przyjaciel? To drugie ja"

Zenon z Elei. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bądź dla siebie najlepszą przyjaciółką. Wspieraj się, dodawaj sobie otuchy. To takie ważne. Jeśli zrobiłaś coś źle, pozwól sobie na krytykę, ale tylko taką konstruktywną! To naturalne, że popełniamy błędy. To naturalne, że coś nam nie wychodzi. Pytanie tylko, co robimy z tym dalej? Czy tylko krytykujemy, poniżamy, obwiniamy się? Czy jednak akceptujemy nasze błędy, wyciągamy z nich wnioski na przyszłość i idziemy dalej mądrzejsze i bogatsze o nowe doświadczenie?

Pisząc te słowa, jak myślisz ile razy ja się pomyliłam? Ile pojawiło się literówek, które trzeba było korygować? Ile razy zmieniałam całość tak, by była jak najlepsza? Trochę tego było. Popełnianie błędów jest ludzkie. A powiedzenie sobie „akceptuję siebie taka jaka jestem i te wszystkie błędy, które popełniłam” nie zawsze jest łatwe, ale jest konieczne, byś mogła rozwijać się i rosnąć jako osoba.

Bądź dla siebie najlepszą przyjaciółką. Czy z tego tytułu, że krytykujesz siebie i się obwiniasz, otrzymujesz jakąś nagrodę? Czy mówienie sobie tych wszystkich negatywnych rzeczy i deprecjonowanie siebie niesie ze sobą coś przyjemnego dla Ciebie? Podejrzewam, że nie. No chyba, że lubisz czuć się zła, smutna, sfrustrowana, zdenerwowana czy załamana. Nie pozwól sobie na coś takiego. Bądź swoją sojuszniczką, nie katem.

Bądź kobietą silną i wspieraj sama siebie w realizacji własnych celów.

Pamiętaj, że za każdą kobietą sukcesu stoi ona SAMA!

To, w jaki sposób myślisz o sobie i jak się do siebie odnosisz, ma bardzo duży wpływ na Twoją samoocenę i poczucie pewności siebie. Zawsze odnoś się do siebie z szacunkiem. Chwal się za własne sukcesy. Gratuluj sobie dobrze wykonanych zadań. Dziękuj sobie za to co masz i kim jesteś. Mów o sobie dobrze, wtedy i ludzie będą widzieli w Tobie dobrą i wartościową osobę. Przyjaciółka wspiera, pomaga, podnosi na duchu, kibicuje, trzyma za rękę. Bądź dla siebie taką przyjaciółką.

I ja pragnę być dla Ciebie taką być

Twoja Kwitnąca Kobieta

Ps. Po więcej inspiracji zajrzyj na moją grupę

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Znajdź nas
  • Facebook Basic Square

© 2017 by Kwitnąca Kobieta

Proudly created with Wix.com